Na akom princípe žiarivky fungujú ?
Pre vytvorenie požadovaného žiarenia sú vnútorné strany žiariviek potiahnuté fosforovou vrstvou, ktorá sa prevádzou postupne spaľlje. Ak sú prístroje v prevádzke, podľa návodu k obsluhe 24 hodin denne, stratí žiarivka behom 6 mesiacov cca 50% účinnosti.
Po 12 mesiacoch žiarivka svieti ďalej, avšak nemá už žiadnu účinnosť.
Nefunkčnosť žiariviek nie je rozpoznateľná púhym okom!
UVA žiarenie nie je však na rozdiel od UVC žiarenia nebezpečné pre ľudský organizmus a táto metóda likvidovania hmyzu je úplne nezávadná a ekologická.
Kedy a ako je nejvhodnejšie žiarivky meniť?
Pre výmenu žiariviek je nejvhodnejší čas začiatkom jari, kedy nové žiarivky dokážu pokryť najrizikovejšie obdobie, tj. jar/leto a v jesenných/zimných mesiacoch, kedy sa výskyt hmyzu prirodze ne znižuje už žiarivky dosluhujú. Pre zaistenie funkčnosti žiariviek, resp. prístrojov na likvidáciu hmyzu doporučujeme výmenu všetkých žiariviek naraz, tj. Nie len výmenu časti žiariviek. S výmenou žiariviek je vhodné urobiť aj výmenu štartérov.
Druhy žiariviek
Dodávané žiarivky je možné objednať buď v štandardnom, tj. trieštivom prevedení alebo v nadštandardnom netrieštivom prevedení. Netrieštivé žiarivky sa pri páde alebo údere síce rozbijú a nie sú naďalej funkčné, ale črepy zostanú v tvare žiarivky v špeciálnej plastovej fólii. Netrieštivé žiarivky plne vyhovujú systému HACCP a sú tak vhodné i do potravinárskych prevádzok. Netrieštivé žiarivky sú automaticky dodávané do modelov s vyšším bezpečnostným krytím, tj IP54 a viac. Dodávame žiarivky všetkých veľkostí, výkonov a tvarov aj do prístrojov iných (renomovaných) výrobcov lapačov hmyzu. Do modelov, ktoré nie sú dodávané našou spoločnosťou je treba, pri prípadnej výmene žiariviek, upresniť dĺžku a výkon žiariviek.
Ako nenaletieť pokútnym predajcom?
Renomovaní výrobci používajú výhradne žiarivky Phlilps, Sylvania alebo NEC. Žiadna iná spoločnosť žiarivky tohoto typu nevyrába. Ak už kupujete prístroj kdekoľvek, uistite sa, že obsahuje žiarivky jedného z týchto výrobcov. V opačnom prípade sa pravdepodobne jedná len o nafarbenú obyčajnú žiarovku, ktorou sa pokútni výrobcovia snažia obalamútiť spotrebiteľa. Do takého modelu môže denný hmyz vletieť len úplnou náhodou.
Rozdiely v kvalite žiariviek?
V súčasnej dobe všetci seriózni predajcovia prístrojov na likvidáciu hmyzu na Slovensku používajú žiarivky Philips alebo Sylvania. Obaja výrobcovia majú na výber zo štandardných žiariviek a žiariviek novej generácie Aktinic (Philips) a Quantum (Sylvania). Žiarivky novej generácie sú podstatne účinnejšie a majú dlhšiu životnosť. Vzhľadom k tomu, že žiarivky sú absolútne kľúčovým komponentom, dodávajú seriózni výrobcovia do všetkých prístrojov výhradne žiarivky Aktinic/Quantum a samozrejme ich nájdete aj v našich modeloch. Avšak ako všade i v tomto obore nájdete výrobcov, ktorí šetria všade, kde je to len možné… preto pozor i pri výmene náhradných žiariviek.